Чудото на фитонцидите. Естественият съюзник на здравето

Чудото на фитонцидите. Естественият съюзник на здраветоАвтор: Жени Малчева
Обем: 94 стр.
Формат в мм.: 130х200
Издател: ИК "Хомо Футурус"
Мека подвързия
Дата на включване: 2003-11-13
Категория: Здраве

Корична цена: 4.00 лв.
Oтстъпка: 14%

Нашата цена: 3.44 лв.


ФИТОНЦИДИТЕ - ПРИРОДЕН ЩИТ СРЕЩУ МИКРОБИТЕ
Растенията в природата са едно от най-големите богатства и всяко едно представлява уникална индивидуалност по форма, окраска и аромат. В химичния им състав влизат многобройни съединения, важни за протичане на жизнените им функции, както и за околния свят. Всичко е така измислено, че да съществува съвършена хармония и допълване между видовете, като една от целите на тази хармония е достигането на възможно най-голямо разнообразие. Природата е създала множество защитни механизми, за да може всеки организъм да оцелее максимално добре в заобикалящата го среда и да остави здраво потомство, което да продължи вида. Тези механизми на оцеляване при растителния свят са свързани в повечето случаи със синтез и отделяне на химични вещества.
Химичните вещества, които имат защитни функции и унищожават вредни за растенията, а и не само за тях микроорганизми, се наричат общо естествени антибиотици. Различните естествени антибиотици имат различен химичен състав. Едни от тях се състоят само от въглерод, водород и кислород, а други съдържат и азот, сяра или хлор. Съществуват хетероциклични, ациклични, ароматни съединения, полипептиди. Повечето са разтворими във вода или в разтвори на соли, но някои се разтварят само в спирт, други в ацетон. Антибиотичните вещества се разтварят в тъканите и соковете на организма, като действат и в много ниска концентрация. Те се синтезират от водораслите, гъбите, лишеите, висшите растения. Установени са в някои бактерии и в тъканите на различни животни.
Науката е установила множество други отделяни от растенията вещества, които притежават антибактериално действие. Те са течни и по-рядко летливи. Действат по няколко начина - убиват бактериите (бактерицидно действие), задържат развитието им (бактериостатично действие), разтварят ги (бактериолитично действие), предизвикват появата на дегенеративни процеси в поколението (дегенеративно дейстие).

През 1922 година английският микробиолог Александър Флеминг (1881-1955 г.) открива антимикробното действие на лизоцима, малко по-късно и антибиотичното действие на плесенната гъбичка Penicillium notatum, от която се синтезира антибиотикът пеницилин.
Както почти всички велики открития и това става случайно.
За съжаление постепенно се установява, че микробите се приспособяват към всички компоненти на околната среда, включително и антибиотиците. Създават се нови поколения антибиотици и микробите отново се приспособяват към тях, а хората стават алергични към антибиотиците. Междувременно се установява, че антибиотиците унищожават и непатогенните бактерии. Борбата за създаването на нови синтетични антибиотици с универсално действие и без странични ефекти продължава със същия колеблив успех. Постепенно се затвърждава убеждението, че те не действат срещу вирусите.
И учените отново обръщат поглед към природата. Оказва се, че тя вече е създала лечебното средство, което убива бактериите и вирусите и същевременно засилва защитните функции на организма.
През 1928 година руският биолог Борис П.Токин открива атибактериални вещества в някои органи на висшите растения. Той ги нарича фитонциди за разлика от антибиотичните вещества, отделяни от лишееите, водораслите и гъбите. Наименованието има латински корен и в превод означава растение-убиец (phyton - растение, саеdо - убивам).
Според някои автори не може да се сложи рязка граница между фитонциди и антибиотици, тъй като някои фитонциди са идентични на антибиотиците, синтезирани от гъби и водорасли. Фитонциди са установени в над 3000 растителни вида. Те са доста неустойчиви и в чисто състояние представляват течност или кристали. Химичната им природа е много разнообразна. Най-често са комплекс от органични съединения. Приема се, че фитонцидните свойства на някои растения зависят от група химични вещества или само от едно вещество - дъбилни вещества, алкалоиди, органични киселини, гликозиди, етерични масла, смоли, балсами и др…

СЪДЪРЖАНИЕ
ФИТОНЦИДИТЕ - ПРИРОДЕН ЩИТ СРЕЩУ МИКРОБИТЕ

ЕДНИ ОТ НАЙ-РАЗПРОСТРАНЕНИТЕ В БИТА РАСТЕНИЯ, СЪДЪРЖАЩИ ФИТОНЦИДИ

ЛЕЧЕНИЕ И ПРОФИЛАКТИКА С ФИТОНЦИДИ

ФИТОНЦИДИТЕ В КОЗМЕТИКАТА

ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ С ПРОДУКТИ, БОГАТИ НА ФИТОНЦИДИ


Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe

търсeне по м/у думите моля въведете търсената дума
иили   

Проверка на поръчки  |  Вашата сметка  |  Нови книги  |  Съвети  |  Начало  |  Доставки  | 
Кои сме ние  |  Антикварен раздел  |  Категории нови книги  | 

Приятели: area.bg  |  пощенски марки  |  СБСС  |  С надуваема лодка около света  |  Ламбиеви колиби  |