Плод на дългогодишна преподавателска и изследователска дейност, четвъртото преработено и допълнено издание на курса по осигурително право представя правната уредба на осигурителното право на Република България. Той представя и основните международни стандарти, координационните правила на Европейския съюз и опита на нормативната практика на редица съвременни европейски държави. Теоретичните анализи се съпътстват от богата съдебна и административна практика и от библиографска справка за основните български и чуждестранни източници по всяка глава.
В учебника са представени преди всичко институтите на общата част на осигурителното право – предмет на осигурителното право, метод на правно регулиране на осигурителните правоотношения, източници на правна уредба, осигурени социални рискове, осигурени лица, осигурители, осигурителни органи, осигурителни правоотношения. На тази основа е анализирано функционирането на осигурителното право чрез краткосрочното и дългосрочното (задължително и доброволно) обществено осигуряване, здравното осигуряване, осигурителноправните спорове, контрола за спазване и отговорността за нарушаване на осигурителното законодателство, които образуват неговата специална част. Специално внимание е отделено на координационните правила за социалната сигурност в Европейския съюз, както и на международното осигурително право.
Като комплексно теоретично и практическо изследване учебникът е предназначен преди всичко за студентите по право. Той ще отговори на потребностите от знания и на практикуващи юристи, служители в осигурителните органи, осигурители, както и на всеки гражданин, който проявява интерес към правните проблеми в житейски моменти на болка, емоционални страдания и загуба на трудови доходи, които се преодоляват с помощта на общественото осигуряване.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|