В началото на 2004 г. по инициатива на сп. „Шахматна мисъл" и със съдействието на приятели на шахмата, които поеха финансирането, започна издаването на партиите играни на финалите на индивидуалните първенства на страната. Вече са издадени три тома.
Първият том съдържа всички налични партии, играни в периода 1933 - 1948 г. Много от партиите от първенствата в довоенния период са безвъзвратно загубени, но всичко онова, което се намери, ще бъде публикувано и ще попълни нашия архив.
Вторият том обхваща републиканските първенства от 1949 до 1955 г. Това са годините, през които българските шахматисти усъвършенстват своето майсторство и дебютират с успех на международното поле.
В третия том са поместени партиите от финалите на в първенства, проведени от 1957 до 1962 г. По това време (1960 г.) шампионът на страната от 1958 г. Милко Бобоцов става първият български гросмайстор.
Настоящият, четвърти том съдържа партиите, играни на финалите на републиканските индивидуални първенства от 1963 до 1966 г., както и партиите от първото открито първенство на България, проведено в края на 1966 г. Тези години са белязани с разширяване успехите на българските шахматисти, с утвърждаването на нови двама гросмайстори. Първият от тях е Георги Трингов, победител в първенството на страната през 1963 г. Именно от това първенство започва и участието му в борбата за световната титла, която преминава през зоналния турнир в Кечкемет (Унгария) и междузоналния в Амстердам (Холандия). Победител във финала през 1964 г. е Никола Пъдевски, който през същата тази година покрива нормата и е утвърден за гросмайстор. Другите две първенства - през 1965 и 1966 г. — са своеобразният връх в творчеството на Николай Минев, друг голям шахматист от този период.
Включването на партиите от Първото открито първенство на страната дообогатява представата за творческото израстване на българските шахматисти. Още повече, че в него участват бивши и бъдещи шампиони. Тези партии се печатат за първи път и се надявам, че ще доставят удоволствие на читателите, като запълнят една съществена празнина в колекциите на събирачите на шахматно творчество.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|