В ритъма на пулсиращия часовник, вграден в кулата срещу варненския катедрален храм, като на екран се сменят страниците на романа ВАРНЕНСКИЯТ ЧАСОВНИК. Денем и нощем, зиме и лете, с шума на вълните и задъхания възглас на чайките. Интересът към романа е не само заради майсторски написаното четиво с приключенски сюжет, но най-вече с ярките образи на героите с истинските им имена – на потомствения часовникар и поборник Отон Иванов и на младите му приятели като варненчето Добри и гимназистите, отстояващи своите права и мечти, притиснати от строгия училищен ред и от правилата на властта.
На младини пловдивчанинът Отон Иванов е сред най-близките бунтовници до Бенковски в подготовката и в пламъците на Априлското въстание, заради което е съден и заточен на вечна каторга от турските власти. Но след победоносната Освободителна война Отон Иванов се завръща в Родината и получава назначение за градоначалник на морската ни столица. Неговата мечта обаче е да изгради символа на Варна – Варненския часовник, за който се грижи до смъртта си, а след нея поверява грижата на сина си Иван Отонов.
– Който не е отнякъде е отникъде! – казва писателката Дора Габе. Варненските деца и всяко българче искат да знаят повече за своите предци и славни образи като Отон Иванов, за когото камбаната на Варненския часовник мълви и напомня със звъна си като живо същество.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|