"Обикновена екзекуция" в действителност е съставен от три романа: първият – за изтънчената жестокост на Сталин, вторият – за изпитанията, през които преминава в Берлин младият офицер от КГБ Плотов (тоест Путин) с неговите железни нерви, необорима диалектика, горда и хладна решителност (страници, които напомнят най-добрите творби на Джон льо Каре) и третият, най-дълъг – посветен на трагедията с подводницата "Курск".
Удивителният портрет на Сталин, който рисува Марк Дюген, доказва, че писателят е ненадминат майстор в разкриването на Историята с нейната правдивост с помощта на въображаеми сцени. Той несъмнено познава всичко казано и писано по въпроса от участници в тези събития, от очевидци и историци. Самият Дюген е правил проучвания. По-нататък той гради нови мозайки, подбира определени моменти, организира срещи, обстоятелства, удари на съдбата, сцени, за които читателят се колебае дали са измислени, или са се случили в действителност. Появяват се нови действащи лица, друга география на паметта. Дюген отново се проявява като ненадминат разказвач: повествованието му е интелигентно и увлекателно, сурово и великолепно.
Бернар Пиво, член на академията „Гонкур"
Марк Дюген е роден в Сенегал, където работят родителите му. Връща се във Франция седемгодишен. Завършва политически науки и финанси в Института за политически науки в Гренобъл. Първият му роман – "Стаята на офицерите" (1998), е филмиран и му носи 18 литературни награди. Следват "Английско село" (1999), "Щастлив като бог във Франция" (2002), "Проклятието на Едгар" (2005), "Под Маса Драа" (2005). За романа си "Обикновена екзекуция" (2007) Дюген получава Голямата награда на "RTL-Lire".
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|