Тридесетгодишната война (1618-1648 г.) е апотеозът на цяла една епоха от конфликти, останали в историята с обобщаващото название „Религиозни войни”. Доколко религията била основен двигател на тези конфликти, остава доста спорно, но е факт, че принадлежността към конкретна вяра е налагала на някои народи определени ограничения в свободата на водената политика. Също е предполагала съответното поведение спрямо врагове, изповядващи различна религия. Изключения, разбира се,
е имало достатъчно, но общата тенденция остава непроменена още от средните векове, доразвивайки се с появата на протестантството през първата половина на XVI в. Ако искаш мир, готви се за война.
От зората на цивилизацията хората воюват – за територия, за власт, за ресурси, за слава, идеи, вяра. От Херодот, през Сун Дзъ и Макиавели, до Карл фон Клаузевиц и Базил Лидъл Харт великите умове на всяка епоха неуморно търсят разковничето за успешната война. А то е скрито в правилния прочит на историята. Ала историята се пише от победителите и увенчава имената им – Ханибал, Александър Македонски, Наполеон... Затова нека се вгледаме в знаменателните битки и сражения: някои са легендарни – шепа хора разгромяват многочислена армия; други са поучителни – цяла война е изгубена заради фатално забавяне; трети са въпрос на шанс – брилянтна стратегия отстъпва пред обикновена хитрост.
Тридесетгодишната война е апотеозът на цяла епоха от конфликти, останали в историята с обобщаващото название „Религиозни войни”. Милиони човешки животи са погубени, стотици селища са унищожени или разграбени, а когато войната завършва през 1648 г., Европа на рицарите, благородните подвизи и честта е отстъпила място на една друга Европа - управлявана от практичността и липсата на сантименти и доверие.
Какви са основните събития, довели до избухването на Тридесетгодишната война, както и последствията от нея?
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|