Изданието е спечелило конкурс на Министерство на културата.
Любовта, изневярата и смъртта, мимолетността на отлитащия миг и ужасът да бъдеш девствен са основните мотиви в поезията на българските символисти. Те изпълват характерната за течението поетика с реални и земни чувства, придавайки им изненадваща необятност и фатална съдбовност.
Книгата представя за пръв път българския символизъм в неговата разноликост – наред с христоматийните автори Траянов, Яворов, Дебелянов и Лилиев са включени и неизвестни на съвременния читател поети като рано загиналият Йосиф Башмуцки и класикът Йордан Йовков като поет символист, както и поетесите Екатерина Ненчева, Дора Дюстабанова и Яна Язова.
Съставителството е дело на видния изследовател, критик и поет Петър Величков. Книгата е илюстрирана с графики в стил символизъм на сецесиона (арт нуво) от времето на "бел епок", на художници, защитаващи "изкуство за самото изкуство", една нова естетика, която прониква в дълбините на човешкото съзнание и го променя чрез красота, изящество и една по-фина и нежна чувственост. За корицата са използвани прекрасни творби на талантливата художничка Ралица Денчева.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|