В политиката ролята на личността е много по-голяма,отколкото в обществената история като цяло. Тезисът, че народите правят историята, е верен. Без тях не могат да се водят войни, не може да се разпространяват религии и идеологии и да станат материална сила, не могат да се индустриализират общества и т.н. В политиката поради подчертана йерархичност в нейната структура личността може да направи много. А предвидимостта в поведението и действията на личността и особено на политическата личност е разбираемо по-малка, отколкото при социалните групи, народите, нациите.
Подчертавам всичко това, за да е ясно още в началото, че в тази книга няма да се изложат познания за политиката, които могат да се ползват като рецепти или технологии за гарантиран успех в политическия живот и борба.
Но това не значи, че познанията за политиката не могат да ни бъдат от полза. Проблемът е в начина, по който ще ги употребим. Ако си служим с тях като терк, като модел, който се налага върху действителността и всичко, което не се побира в него, се изхвърля от сметката, отпада от погледа - със сигурност рядко ще стигнем близо до истината. Но ако си служим с познанието за политиката като инструмент, който усилва способностите ни да откроим известното, и да изумич и разберем неизвестното, който ни отваря очите за всички цветове на дъгата в политическата действителност - със сигурност ще бъдем често пъти близо до истината.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|