„Момичето в хиацинтовосиньо” oт Сюзън Вриланд проследява съдбата на картина на Вермеер, измислена от авторката, която ни води от наши дни през Втората световна война до мрачните години четири века назад – когато художникът е живял и творил.
Красива и драматична история за силата на изкуството. New York Times определя книгата с три думи: интелигентна, предизвикателна и необикновена.
Преподавател от колеж във Филаделфия кани свой колега в дома си, за да му покаже картина, която пази десетилетия в тайна. Преподавателят е убеден, че платното с момиче в синьо е на Вермеер. Но защо чак сега показва това великолепно произведение на изкуството?
Драматичната история на картина на Вермеер, измислена от авторката, ни води от наши дни през Втората световна война до мрачните години четири века назад – когато художникът е живял и творил. Времена на Холокоста, на загуби и превратности, на наводнения и кражби, на тайни, жестокост и войни. Това са разкази за хората, които са притежавали картината и чийто живот е бил повлиян от нейното загадъчно очарование и силата й да променя съдби. Тя спасява живота на дете, купува свободата на една жена, връща любовта в сърцата на двама души. Внушава спокойствие и мир, събужда вътрешната сила на човек, подтиква към съзерцателност и вглъбеност, помага да откриеш кой си, хвърля мост през вековете.
Животът на твореца е преходен, но произведението, сътворено от ръцете и сърцето му, е вечно.
Книгата е избрана за финалист за Книга на годината на Book Sense (ABA)
Номинирана е за Международната литературна награда в Дъблин
Носител на наградата Theodor Geisel за литература
По книгата е направен филмът с Глен Клоуз Brush with Fate
Сюзън Вриланд е световноизвестна авторка на бестселъри. Тя е прочута с историческите си романи, посветени на изкуството, сред които са The Passion of Artemisia, Luncheon of the Boating Party и др. В България е издаден романът й „Картините на Лизет” (ИК „Кръгозор“). Книгите й са преведени на 26 езика. Живее в Сан Диего, Калифорния.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|