През 1543 г. Николай Коперник дава началото на серия от събития, които променят науката, а впоследствие – чрез технологията – и човешкото общество. Неговото прозрение опростява архитектурата на самия Космос и поставя Слънцето, а не Земята, в центъра на нашата планетна система. То е изходната точка не само за следващите две поколения учени, по-точно Галилео Галилей и Исак Нютон, но и за създаването на съвременната физика. Революцията на Коперник води директно до въпроса за мястото на човечеството във Вселената.
Димитър Съсълов
Астрономът Димитър Съсълов, професор в Харвардския университет, ни повежда на истински лов за обитаеми планети и извънземни форми на живот. Увлекателно и вдъхновяващо той описва откриването на т.нар. свръхземи (скалисти планети, подобни на Земята, обикалящи в орбита около други звезди), които могат да ни помогнат в търсенето на отговор на основните въпроси за произхода на живота.
След като проф. Съсълов и други астрономи вече са открили планети, чиито атмосферен състав е съвсем различен от познатите ни, учените започнаха да изследват незнайните до този момент биохимични процеси, които вероятно се случват на подобни извънземни светове. Това познание може директно да бъде използвано в сферата на синтетичната биология, целяща създаването на изцяло нови форми на живот. Ето защо е по-вероятно да открием „извънземния“ живот най-напред тук, в някоя земна лаборатория, а не на далечна планета, намираща се на хиляди светлинни години от нас...
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|