Договорът за даване вместо изпълнение е метод за облекчено погасяване на дължимото и за осигуряване събирането на вземанията. Той може да се използва и като средство за финансово оздравяване на предприятия и банки в условията на икономическа криза, наред с разсрочване, отсрочване, опрощаване и редуциране на задълженията.
Правната уредба е лаконична, а публикуваните решения на съдилищата във връзка с даването вместо изпълнение са твърде малобройни. Въпреки ограниченото число на споровете (резултат от удовлетвореността и на двете страни от благополучното приключване на техните отношения), във връзка със сключването и изпълнението на договора се поставят редица въпроси, на които доктрината не е дала отговор.
В съчинението се изяснява въпросът за същността на явлението като самостоятелен вид договор, като се разглеждат в дискусионен план неговите характеристики. Правят се съпоставки с множество сходни правни фигури. Разглеждат се предметът и обектът на договора, както и особеностите, свързани със страните. Обръща се внимание на възможните права и задължения на страните, както и последиците от тяхното неизпълнение.
Методи Марков е професор в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“. Автор е на „Искът по чл. 108 от ЗС“, „Ограничаване на конкуренцията“, „Ограничаване на конкуренцията от държавата“, „Ипотеката“, на книгите от поредицата Modus studendi „Семейно и наследствено право“ и „Облигационно право“ и др., както и на многобройни публикации в периодичния правен печат
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|