Поетичен и драматичен разказ за любовта, греха, възмездието и свободата.
Част от духа на един велик град, в който легендата се преплита с истината, а историята – с фантазията.
Ойя Байдар е родена през 1940 г. година в Истанбул. Като ученичка във Френския девически лицей пише първия си роман „Деца, забравени от Аллах”. Изключена е от училище за това. Завършва „Социология” в Истанбулския университет и става асистент. Социалистка, член на Турската работническа партия и член на Синдиката на турските преподаватели, тя получава признание като писател и разследващ журналист. От 1980 до 1992 г. е емигрант в Германия. Там посреща падането на социалистическата система. През 1991 г. година пише повестта „Сбогом, Альоша”, която е отличена с наградата „Сабахаттин Али”, а през 1993 г. за „Котешки писма” получава наградата за роман „Юнус Нади”. След като се връща в Турция, Ойя Байдар е редактор в „Енциклопедия Истанбул”. През 1998 г. издава романа си „Завръщане за никъде”, а през 2000 г. – „Гореща пепел”, с който през следващата година печели наградата за роман „Орхан Кемал”.
Тео произхожда от така наречените истанбулски гърци. Баща му е антиквар, който се занимава с нелегален трафик на исторически ценности. Семейството е принудено да напусне Турция през 1974 г. На 38 години Тео е уважаван византолог, привлечен от корените си и се завръща в родния Истанбул, за да открие Порфирената порта, чиито следи открива случайно в древен византийски ръкопис. Дали легендарната порта е само мит, въображение или реалност – на този въпрос трябва да си отговори ученият, сблъсквайки се с ужасяващата действителност на политическите гонения и полицейските репресии в съвременна Турция. И всичко това на фона на пищните багри на буйно разцъфтелите истанбулски ергювани – лилаво-пурпурни, теменужено-морави, розови, алени.
Байдар води повествованието динамично и напрегнато, с много неочаквани обрати. Романът впечатлява с дълбок психологизъм, драматизъм и детайлно познаване на човешката природа. А изненадващият финал е венец на тази запомняща се книга.
Романът е удостоен с литературната награда „Джевдет Кудрет” за 2004 г.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|