Как става така, че здравият човек реагира с образуване на високоафинитетни антитела само към опасни за организма инфекциозни агенти, но не и към собствените антигени, нито към чужди антигени, които не го застрашават? Това е въпрос, който предизвиква спорове повече от сто години. Проблемът далече не е само чисто теоретичен. От отговора зависи какъв лечебен подход ще се избере при автоимунните болести.
През последните десетина години беше убедително доказано, че Т- и В- лимфоцити с автоантигенна специфичност има при всеки здрав индивид. Нашите данни потвърждават, че реактивността на IgG в нормален човешки серум към антигени в чернодробен екстракт, определена с Уестърн блот, е слаба. Пречистеният от същия серум IgG в идентична концентрация разпознава, обаче, множество чернодробни антигени. Самото присъствие на автореактивни клетки и антитела не е достатъчно за отключването на автоагресивна болест. Границата между физиологичната автореактивност и автоагресивния имунен отговор не е рязка и лесна за очертаване.
Лимфоцитите, разпознаващи автоантигени, се намират при здравия човек под строг контрол. Монографията е посветена на механизмите на този контрол. Разгледани са и някои необичайни хипотези и модели, имащи за цел разгадаването загадката на автоимунните заболявания.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|