Киноата, позната и отглеждана стотици години от инките в Южна Америка, в Андите, е наречена "майката на зърнените храни", въпреки че според специалистите не принадлежи към тези култури, а е по-близо до семейството на цвеклото, спанака и други подобни.
Според древните хроники инките се отнасяли с такъв респект към растението, защото го смятали за божествено, за уникална храна, която укрепвала здравето и дарявала човека с дълголетие.
Забравена за дълги години поради бедствия и болести в Южна Америка, през 60-те години на миналия век киноата отново се възражда, след като учените проявяват интерес и започват да проучват наследството на инките. Хората откривали изумителни факти за изключителните й хранителни качества и започват да я отглеждат не само в тази част на света, но и в много други страни.
Киноата е високо оценена от учените. 2013 година бе обявена от ООН за "година на киноата", а самата тя - за селскостопанска култура на годината.
Оценена е като изключително здравословен хранителен продукт не само на планетата, но и от НАСА - като продукт за дългосрочни космически експедиции.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|