Властта има свойството да се мести, и не само от запад на изток и от север на юг, но и от палатите към площадите. Хегемонията на огромните корпорации все повече отстъпва пред младите и амбициозни стартъп предприятия. Същата тази власт не просто се прехвърля, но и разлага с течение на времето. Онези, които я притежават, днес са изправени пред ограничения в нейното упражняване, непознати в миналото.
В „Краят на властта“ удостоения с множество награди бивш редактор на Foreign Policy Мойзес Наим хвърля светлина върху борбата между някога могъщите глобални властници и зараждащите се микросили, които се изправят срещу заложените забрани. Позовавайки се на провокативни, невиждали досега бял свят изследвания, Наим ни показва как тези нови фактори в глобален мащаб водят до свалянето на тирани и монополи и проправянето на множество нови възможности. Този импулс за противоинституционално поведение също носи своите рискове, водещи до хаос и потъпкване на базисни норми на човешко поведение.
Наим умело наблюдава резки промени, настъпили във множество поприща: бизнес, религия, образование, семейни взаимотношения и всички въпроси, обвързани с политиката на война и мир. Някогашните бариери, издигани от властимащите, биват методично разбивани от обречени на собствената си дързост смели революционери. Наим предлага един реалистичен сценарий за края на властта - и как той ще промени нашия свят.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|