На преден план в проблематиката на частичния иск изпъква неговата практическа и прагматична страна. Той е средство за защита, към което се насочва този ищец, който не е сигурен в размера на вземането си, и поради това – в изхода на процеса, или не разполага с достатъчно средства да защити вземането си в целия му размер. В тези случаи частичният иск способства за ограничаване на съдебните разходи, с което облекчава и достъпа до правосъдие на частноправните субекти.
Прегледът на съдебната практика показва, че интересът към частичния иск нараства значително през последните години. Паралелно с това възникват редица проблеми, чието разрешаване изисква осветляване не само на практическите, но и на теоретичните аспекти и същност на частичния иск.
Книгата представлява първото първото изследване на частичния иск в българската процесуална теория. В нея е направен опит да се предложи цялостно разбиране за частичния иск. На обстоен анализ са подложени утвърдените в българската процесуална теория и практика становища относно съдържанието на частичния иск, като на основата на достигнатите изводи е предложено ново разбиране. Неговата адекватност е проверена през призмата на всички основни етапи от „живота” на частичния иск – от предявяването му до последиците на постановеното по такъв иск съдебно решение.
Камелия Цолова е доктор по право и главен асистент по граждански процес в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски”. Автор е на книгата „Подпомагащата страна в съдебния исков процес”, на публикации в сборници и в периодичния правен печат.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|