Картофите заемат около 1 % от обработваемата площ на страната, но имат важно значение за изхранването на населението и за увеличаване на доходите на много стопани. Малко са културите у нас с такава висока рентабилност, каквато може да се получи от картофите. Те са редовна съставка в българското меню. Имат по-висока калорийна стойност от доматите, зелето, морковите и др. Съдържат почти всички незаменими аминокиселини, много соли и витамини (С, В1, В2, В6, РР), действат неутрализиращо срещу киселините в организма и имат висока степен на усвояване. През зимния период те са основни източници на витамин С. През последните години у нас започна и производството на индустриални продукти от картофи - чипсове, гранулати, пюре, брашно и др.
Картофопроизводството в България е на ниско технологично и техническо равнище, поради което добивите в повечето случаи са ниски, а разходите за получаване на единица продукция - високи. Досегашната агротехника създава условия за получаване на 30-40% от потенциалните възможности на сортовете. Не са внедрени цялостно научните постижения по отглеждането на картофите, съобразени с почвено-климатичните условия на отделните райони и с изискванията на сортовете. Агротехническите мероприятия най-често се прилагат шаблонно, така както са прочетени от различни източници -най-често чуждестранни или стари.
Условията у нас се отличават рязко от тези в напредналите в картофопроизводството страни, особено в характеристиката на почвите. Повечето от тях са бедни на органични вещества и азот, имат кисела до силно кисела реакция, с различно съдържание на макро- и микроелементи - от пълен недостиг до излишни, дори токсични количества.
Целта на настоящото издание е да се запознаят производителите на картофи с установените от нас в продължение на 40 години научни постижения по отглеждането на културата, които по мащаб и пълнота са първи за нашата страна. Някои от тях се съобщават за пръв път в световната литература и бяха признати от Американския библиографичен институт през 1996 г. за световни постижения и са включени в американски международен справочник. Изследванията бяха направени в Опитната станция в Самоков и в основните картофопроизводни райони на страната.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|