Изданието представлява първото съвременно цялостно изследване в Европа върху актовете на Съда на Европейския съюз и техните правни последици. Представени са всички производства, които се развиват пред Съда на ЕС, и правният режим на актовете, които Съдът на ЕС постановява в рамките на тези производства. Голямо внимание е отделено на заключението на генералния адвокат и на неговото въздействие върху постановените съдебни актове. Детайлно са изследвани въпросите, свързани със структурата и публикуването на актовете на Съда на ЕС, и механизмите за защита срещу нищожни, недопустими и неправилни съдебни решения. Обсъден е проблемът дали непреведено на български език съдебно решение е обвързващо за националните съдилища.
Правните последици на актовете на Съда на ЕС са разгледани в два аспекта. От една страна, авторът представя задълбочен и подробен анализ на въпроса дали актовете на Съда на ЕС са източник на право. Той защитава тезата, че само онези съдебни актове, които пораждат, изменят или прекратяват действието на правни норми, представляват източник на право, и богато илюстрира изложението с примери от практиката. От друга страна, предмет на изследване е действието на актовете на Съда на ЕС по отношение на лицата и във времето в различните производства, както и тяхната изпълнителна сила.
Книгата е предназначена за съдии, практикуващи юристи и студенти по право, международни отношения или европеистика, както и за всички, които се интересуват от функционирането на Съда на ЕС.
Станислав Костов е адвокат и главен асистент по право на Европейския съюз в катедра „Европеистика” на Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|