На всеки лекар, дори на най-блестящия, се случва да постави погрешна диагноза или да избере погрешна терапия. Изследвания, при които са използвани различни методики, стигат до сходни резултати – 15% от диагнозите са погрешни. Установено е също, че само при четири от сто неточни диагнози причина за грешките са неадекватните медицински познания, а около 80% от диагнозите, довели до сериозни увреждания, могат да бъдат обяснени с поредица когнитивни грешки. Лекарите не се препъват заради непознаването на клинични факти – те бъркат диагнозите, защото попадат в когнитивни капани. С други думи, стават жертва на типичните недостатъци на лекарското мислене.
Именно тях описва и разяснява д-р Групман – въз основа на собствената си лекарска практика и на страданията си като пациент, на интервюта с водещи специалисти и солидно проучване на натрупаните до момента изследвания по темата. Като добавим и несъмненият му литературен талант, става ясно на какво се дължи огромният успех на книгата. Подобен тип книги са наистина рядкост: тя е извънредно съдържателна и стойностна, а същевременно и не по-малко увлекателна – всяка глава се чете на един дъх, буквално като малък медицински трилър.
В най-висша степен приятно задължително четиво за всеки лекар, който е загрижен за пациентите си, и за всеки пациент, който иска да си осигури най-добрите медицински грижи.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|