Международният търговски обмен е тясно свързан с морския транспорт. Морските превози се осъществяват с морски кораби. По своята същност и по присъщия им правен режим морските търговски кораби съществено се отличават от останалите превозни средства. Техният режим има комплексен характер, който е предмет на регулиране в международното право и националните законодателства на отделни държави с различни по своя характер норми: публичноправни и частноправни.
Корабът може да бъде за корабособственика средство за кредитиране, но също и да поражда отговорност. За кредиторите, той е елемент от тяхното обезпечение. За разлика от кредиторите при закупуване на земя или недвижим имот, потенциалните рискове, свързани с плаващия обект (кораб) са по-различни по своето естество. Това налага възникването и развитието на специфични за морското право институти, а именно морските ипотеки и привилегиите върху кораба.
Въпреки огромното си търговско значение, въпросът на морските привилегии и ипотеки се характеризира с висока степен на международна несигурност. Националните закони се различават значително по отношение на създаването и изпълнението на морски привилегии. За да се хармонизира тази несигурност международният морски комитет е изготвил през годините редица международни конвенции за създаване на стандартен списък на морските привилегии и общ метод за тяхното изпълнение.
Изследването цели да се проведе научно-теоретичен анализ на някои частноправни отношения, свързани с търговските кораби, като привлече вниманието върху съществуващата вътрешна и международна регламентация. Подобен подход има подчертано практическо значение, тъй като българските морски търговски кораби, при осъществяване на търговската експлоатация, посещават чуждестранни пристанища и по този повод е възможно възникването на различни правни проблеми.
Изследваните правоотношения, макар и частноправни, в много случаи се преплитат с публичноправни моменти – такива са националност на кораба, право на плаване под знамето на определена държава, юрисдикция на държавата върху борда на кораба в открито море и в чужди териториални води, регистрация на корабите и т.н. Тези въпроси съпътстват търговското корабоплаване от момента на неговото възникване. Поради тази причина многократно са били обект на търсене на нормативни разрешения. Исторически източници свидетелстват, че въпросите на морската ипотека и привилегиите върху кораба са едни от първите, поставящи началото на правния режим на корабите. Тази теза се подкрепя от обстоятелството, че в международноправен аспект тези проблеми са обект на регламентация още от началото на XX век.
В условията на развитие и усъвършенстване на националното морско законодателство са разгледани въпроси de lege ferenda, а също и такива за съответствието на вътрешното ни с международното право и възприетите от последното принципи.
Направен е опит да се даде отговор на основни въпроси, възникващи във връзка частноправния режим на българските кораби. Това предполага изследване на нашето морско законодателство и неговото историческо развитие, на съществуващите международноправни актове и законодателните решения възприети в други държави.
Видно е, че процесите отнасящи се до статута на кораба и правоотношения, свързани с него, са комплексни и динамични. На това развитие и динамика поради една или друга причина нашата морскоправна доктрина остава длъжник.
Ана Джумалиева е преподавател по дисциплините „Международно частно право" и „Международно морско право" във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър". Защитава докторантура на тема „Вещноправен режим на българския морски търговски кораб в международното частно право" (2014) и доцентура на тема „Морската ипотека и привилегиите върху кораба".
Председател на Комисията за защита от дискриминация (от 2012), член на НС при Института по морско право и логистика ВСУ "Черноризец Храбър", член на УС на Сдружение „Българска асоциация по морско право" (до 2012), Секретар на списание „Проблеми на морското право" (от 2005).
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|