Юридическото изследване на държавата няма за задача да достигне до знание за държавата като факт от социалната действителност. То не се опитва и да легитимира държавата като създаде теории, които да служат за оправдаване или за критика на съществуващата държава.
Юридическото изследване на държавата има за задача с помощта на юридическия метод да направи държавата юридически мислима. Това означава понятието държава и производните от него или свързани с него понятия (държавен орган, държавна принуда, държавна територия, власт, суверенитет и др.) да бъдат включени безпротиворечиво в системата от правни понятия, които употребяват както юристът-теоретик, така и практикуващият юрист.
Събраните в това издание лекции по Обща теория на държавата следват логиката на едноименния курс, който в продължение на години водя на студентите в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Курсът е разделен на седем основни теми. Настоящият цикъл лекции обхваща пет от тях.
Надявам се книгата да бъде полезна и интересна както на студентите, които изучават Обща теория на държавата в юридическите факултети, така и на всички изкушени от юридическото познание или посветили се на юридическата професия.
проф. д-р Даниел Вълчев
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|