„Какво е времето? Ако не ме питат, знам. Ако ме питат, не знам.” - Свети Августин Блажени
Парадоксът, с който се сблъсква Августин Блажени преди 1500 години, все още е актуален. В залеза на живота си Айнщайн споделя, че разликата между миналото, настоящето и бъдещето е „илюзия”, че в тази вселенска триада има нещо специално, „което е отвъд пределите на науката”. Според Хераклит човек не може да стъпи два пъти в една и съща река. Вадим Зеланд, руският квантов физик, известен по цял свят с книгите си за транссърфинга, твърди, че времето има много измерения. Стивън Хокинг е категоричен: „Ако се окаже, че пътуването във времето е невъзможно, трябва да разберем защо е невъзможно.”
Какво е времето – линейно, статично или гъвкаво и изменчиво, способно да се свива и разширява. Обективна реалност ли е или е илюзия, сътворена от нашия мозък? Кога е започнало и какво е имало преди него? Има ли посока? Какво е „мислещото” време? Наистина ли миналото и бъдещето съществуват едновременно?
Тази книга е световен бестселър. Преведена е на 42 езика. Дан Фолк разказва с такава неподражаема лекота за един от фундаменталните въпроси на човешката цивилизация, че ще ви накара да погледнете с други очи към света. Колко такива книги познавате?
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|