В близо 240 страници книгата прави първото по рода си социологическо обобщение на изключително динамичната за България 2013-а година. Изданието съдържа и непубликувани до този момент ретроспективни данни от ежемесечни изследвания на общественото мнение назад дори и до началото на 90-те години на двайсети век. Така книгата се превръща и в своеобразен обзор на обществените нагласи в повече от две десетилетия политическа история.
Изданието възобновява традицията на обзорите на общественото мнение, познати като годишници на „Галъп интернешънъл”. Заради ключовите събития през 2013 г. книгата прави и описание на основни политически събтия и процеси, но без да се превръща в историческо четиво или обширен политологичен анализ.
Данните в годишника са от ежемесечните независими национално представителни изследвания, популярни като Политически и икономически индекс на „Галъп интернешънъл”, а също и от експресни телефонни сондажи, от международни изследвания на световната асоциация „Галъп интернешънъл”, от екзитпол по време на изборите от май 2013 г. и референдума за АЕЦ от януари 2013 г.
Освен справочник книгата е и своеобразно „спешно документиране” на случилото се през 2013 г.: две мащабни избухвания на протести, три правителства, оспорвани избори, първи по рода си национален референдум и т.н. Макар да разказва за интересни събития, книгата не напуска професионалната и безпристрастна стилистика. Старае се да бъде полезна и с обяснения как да се четат социологически изследвания въобще.
Изданието предлага данни за доверието в институции и партии, както и за обществените нагласи по редица ключови политически въпроси на 2013 г. Включени са 237 фигури – цветни графики и таблици, подробни електорални профили, международни сравнителни данни, любопитни хипотези в сравнения с 90-те години и др.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|