Ветеринарният техник трябва да бъде запознат с основните ветеринарномедицински мероприятия, за да ги прилага както в крупните ферми, така и в личното стопанство. За ефективността на ветеринарномедицинските мероприятия, за тяхното осъществяване са необходими преди всичко задълбочени знания в областта на специалната патология и терапия, владеене па диагностичните методи, добросъвестни наблюдения и изследвания, натрупване на собствен опит.
В учебника са описани основните клинични и параклинични методи и средства за изследване на болните животни при поставяне на диагнозата. Спазен е класическият план на изследване на животните, като научнообосновано са разгледани въпросите, свързани с анамнезата, подхода към болните животни, изследването на кожата, видимите лигавици, телесната температура, на сърдечно-съдовата, дихателната, храносмилателната, отделителната и нервната система. В раздела на кръвта и урината се разглеждат актуални въпроси на клиничната лабораторна диагностика, като се посочват нормалните стойности и патологичните отклонения на редица показатели при нарушаване на метаболитните процеси. Посочените диагностични клинични методи и лабораторни показатели се използват както при вътрешните незаразни болести, така и при заболяванията от акушеро-гинекологично. хирургично, заразно и паразитно естество.
Учебникът е предназначен за учениците от професионалните гимназии по ветеринарна медицина. Същият може да се ползва и от ветеринарни специалисти в практиката и други селскостопански специалисти.
Учебникът е написан съгласно утвърдената програма на Министерството на образованието и науката през 2002 г.
От авторите
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|