Какво представлява книгата и към кого е адресирана?
Тя е нестандартен опит да се потърсят решения за трудности и предизвикателства, които възникват в ежедневната ни работа с пианото – към ученици, студенти, преподаватели и всички, за които този инструмент е част от живота им. Различен и забавен (понякога) поглед към пианистичната проблематика – за всеки друг, който разгръща тези страници.
Какво ще открием в нейните редове?
Един по-особен подход към "взаимоотношенията" между пианиста и пианото, към проблемите и удовлетворението, възникващи в резултат на това "обвързване". Той категорично не противоречи с нищо ценно и доказало се с времето в областта на клавирното обучение и практика.
Какво можем да очакваме от нея?
Преди всичко – да провокира въображението, да разкрие огромната му роля в изграждането ни като артисти, музиканти и инструменталисти.
Тя съдържа конкретни идеи и предложения за това, как да избегнем често допускани грешки или да преодоляваме възникнали технически препятствия; подсказва как да направим заниманията с инструмента по-интересни, по-предизвикателни и по-ползотворни; запознава с определени стилови особености при интерпретация на клавирни творби от някои най-често изпълнявани композитори; поднася различни любопитни факти.
Останалото нека всеки може да открие сам за себе си.
И като бонус: част от текста е илюстриран със забавните или сериозни рисунки на Весела Статкова, които могат да ни накарат да се усмихнем или замислим.
Снежана Симеонова е професор по пиано в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Концертира предимно като камерен изпълнител в страната, Германия, Молдова, Полша, Финландия, Китай, Италия. Осъществила е записи за наши и чужди радио- и ТВ станции. Автор е на редица научни и научно-методични разработки в областта на Бароковата клавирна интерпретация, предизвикателствата на педагогическата работа, психологическите аспекти на клавирното изпълнителство, музикотерапията. Нейни са единствените у нас и високо оценени монографии върху изпълнителската проблематика на Й. С. Бах: „Инвенции и симфонии за клавир
– специфика на изпълнителския подход“ и „Видими и невидими пластове в Баховата клавирна тъкан“. Води майсторски класове по пиано в Италия, Дания, Испания, Литва, Полша, Швеция, Финландия, Германия, Китай.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|