Книгата се концентрира върху изследването на истинския проблем, свързан с диетите и методите за неговото решаване, защото основният въпрос не е "Как да отслабнем?", както се опитват да ни внушават повечето професионални диетолози, а е "Как да не напълняваме?".
Представени са и няколко десетки ефективни диети (с които може да се отслабне), но трябва да е ясно, че без промяна на хранителните и двигателните навици, те няма как да са успешни в дългосрочен план. Най-важната част от книгата се занимава именно с навиците: тяхното изграждане, структура и начините за промяната им, които ще ви помогнат да задържите постигнатите резултати.
Разгледани са множество въпроси, някои от които са:
Какви са нашите хранителни и здравословни интереси и защо не ги защитаваме?
Каква е връзката на затлъстяването със захарта, солта, генетиката, средата, неравенството в доходите, маркетинговите манипулации на децата, хроничния стрес, гладуването, ПМС, бактериите, пестеливия фенотип, видовото хранене и хигиената на храносмилателния тракт?
Може ли да се пристрастим към вредната храна и да развием зависимост, подобна на наркотичната?
Защо в повечето случаи не носим вина за наднорменото си тегло, но отговорността за здравословната промяна е изцяло наша?
Защо ако се научим как да променяме навиците си, това ще доведе до съществени промени не само в теглото ни, но и в много други аспекти на нашето ежедневие?
* * *
Венцеслав Вутов е дипломиран психолог и социолог, който има и магистърска степен по Социална психология. Още по време на следването си започва да се занимава със спортна и когнитивна психология, мотивационна психология, здравословно хранене и коучинг, както и да провежда проучвания в сферите на етологията, епигенетиката, невропластиката, груповата динамика, поведенческата икономика и социалното инженерство.
Понастоящем работи като Лайф коуч и НЛП терапевт, но всяка година отделя време и за практиката си на спасител и плувен инструктор.
Лично експериментира в ултрадълги планински бягания, като целта е да се проучи по-задълбочено физическата и психическа издръжливост, необходима при продължителни натоварвания. Нещо, което е от значение в много други области.
Въвежда в практиката няколко иновативни психологически техники, като „ходеща терапия“ и комбинация между класически масаж и психотерапия.
Автор е на четири научнопопулярни книги и на една двустранна стихосбирка в съавторство с Армен Месропян. Има публикувани статии в списанията „Инсайт” и „Българска наука”.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|