През 1899 едва седемнайсетгодишната Ема Раушенбах, една от най-богатите наследници в Швейцария, се влюбва в Карл Юнг, беден Irrenarzt (лекар, грижещ се за душевноболни) – най-неуважаваната медицинска дисциплина. Родителите й насърчават връзката й с доктор Юнг. Искат тя да е щастлива, пък и въпреки плебейския си произход и непрестижната си професия Карл е много интелигентен и трудолюбив.
Катрин Клей рисува с думи портрета на сложен брак. Самият Юнг признава, че в него живеят две диаметрално противоположни личности: винаги е раздвоен, но прикрива раздвоението и често изпада в пристъпи на гняв. Най-шокиращо обаче е настояването му бракът му с Ема да е „отворен“: той безсрамно парадира с увлеченията си по пациентки и с любовниците си…
Необходими са смелост, упоритост и голямо сърце, за да живееш с толкова ексцентричен човек, и Ема Юнг плаща скъпо за предаността си; наранявана е неведнъж, но очевидно си е струвало.
Защото този свръхамбициозен млад човек, когото самият Фройд посочва за свой професионален наследник, става светило в непознатото дотогава поле на психоанализата и към него се обръщат за помощ най-състоятелните и значими личности на тогавашната епоха.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|