Легендата разказва, че раждането на Конфуций е предизвестено от появата на Чи Лин – Еднорога. Той държи в устата си нефритена плочка с изписано върху нея пророчество: „Чисто като кристал дете ще се роди, за да не загине угасващата Чжоу и ще стане цар без царство“. И наистина, възстановяването на славата на династията Чжоу (около 1100–221 г. пр. Хр.) става делото на живота на Конфуций или, както е по-правилно да бъде наричан, Кун-цзъ – Учителят Кун.
Пророците на световните религии възприемат своето Слово като Слово Божие – чрез тяхната уста говори Всевишният. А Конфуций сам твори Словото – това е Словото на земния човек.
Словото на Конфуций – това преди всичко е „Лун юй“ – „Беседи и поучения“. Неговите ученици, в стремежа си да съхранят мислите на Учителя, започват да съставят текста още докато Конфуций е жив. Така най-вероятно се поражда идеята за заглавието на трактата (лун – „поучения“, юй – „беседи“). Литературният паметник е канонизиран през епохата Хан (3 в. пр. Хр. – 3 в. сл. Хр.), а през епохата Тан (618–917 г.) текстът е гравиран върху каменни стели. Именно този вариант е оцелял до наши дни.
Настоящето издание ви представя превода на целия трактат „Лун Юй”, съпроводен с оригиналния текст на китайски език. Изданието е допълнено с биографията на Конфуций, основните положения и термини на конфуцианското учение и ценни илюстрации.
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|