Големият творец е голям и в малките неща. Такива "малки" неща са разказите и фейлетоните на Михаил Булгаков, писани през 20-те години и представени за първи път у нас.
Комуналните квартири с неизменните скандали, вихрените гуляи на новобогаташите от времето на НЕП-а, наглите своеволия на съветската бюрокрация, повсеместният алкохолизъм, полуграмотната и нецензурна реч на болшевиките - разказите и фейлетоните на Булгаков ни връщат в първите години на съветския строй, но много от тях звучат така, сякаш са написани за днешния ден.
Сблъсъкът на личността с безумствата на болшевишката система е тема, която преминава през цялото творчество на Булгаков - от разказите и фейлетоните до шедьовъра "Майстора и Маргарита".
Михаил Булгаков влезе в руската литература с мощ, подобно на Фьодор Достоевски и Лев Толстой.
Максимилиан Волошин
Десетилетия след смъртта на Булгаков творчеството му се е превърнало в пробен камък за отчуждената младеж в съвременна Русия. Неговите теми за личната независимост, за духовното изкупление и за отказа от облаги от силните на деня отекват мощно сред едно поколение, травматизирано от политическия и социален въртоп през последните години.
Кен Файърман
По природа Булгаков беше лирик. Сега никой не може да отрече, че той се превърна в сатирика на нашето време. И стана такъв по неволя, защото самата епоха го обрече на този жанр.
Марина Черкашина
Прибавете и Вашa анотация, мнение или коментар за това заглавиe
|